Skip to content

Junior High School Rodeo Results: First-half standings

Here are the North Region standings for the junior riders at the first-half break.
All Around winners
Tyler Pederson and Jordyn Farmer, left, were the senior all around winners from the Hudson's Hope rodeo, while Landon Dowling and Nevada Jones were the junior all around winners.

With the first half of the 2021-22 BC High School Rodeo Association season completed, here are the standings for the North Region junior riders.

For the junior girls, Kenzie Lloyd, Nevada Jones and Pypre Kilgour are having standout seaons, in a very deep girls all around race.

As for the junior boys, Landon Dowling and Mavrik Studley lead a packed field.

Below are the results for the top 10 athletes (if applicable) for each event at the season break.

2021-22 First Half Standings

Junior Rodeo

Pole Bending
1. Kenzie Lloyd, Quesnel — 74
2. Pypre Kilgour, Dawson Creek — 58
3. Nevada Jones, Pouce Coupe — 49
4. Charlee Farmer, Quesnel — 46
5. Piper Atkings, Baldonnel — 40
6. Hudson Crook, Charlie Lake — 38
7. Cali Schippman, Fort St. John — 34
8. Kaelyn Jones, Baytree — 32
9. Hadley Gitscheff, Dawson Creek — 31
10. Rayne King, Dawson Creek — 24

Saddle Bronc Steer Riding
1. Mavrik Studley, Dawson Creek — 10

Bull Riding
1. Mavrik Studley, Dawson Creek — 30

Bareback Steer Riding
1. Mavrik Studley, Dawson Creek — 20

Chute Dogging
1. Mavrik Studley, Dawson Creek — 49
2. Landon Dowling, Chetwynd — 39
3. Jason Nelson, Chetwynd — 27
4. Dain Ross, Dawson Creek — 26
5. AJ Stevenson, Prince George — 9

Tie Down Roping
1. Dain Ross, Dawson Creek — 20
2. Landon Dowling, Chetwynd — 10

Ribbon Roping - Roper
1. Landon Dowling, Chetwynd — 48
2. Nevada Jones, Prince George — 29
3. Dain Ross, Dawson Creek — 19

Ribbon Roping - Runner
1. Cali Schippman, Fort St. John — 47
2. Mavrik Studley, Dawson Creek — 29
3. Pypre Kilgour, Dawson Creek — 29

Girls Breakaway Roping
1. Nevada Jones, Prince George — 20
2. Blake Greenlees, Pouce Coupe — 20
3. Ava Livingstone, Charlie Lake — 10

Boys Breakaway Roping
1. Kyder Lloyd, Quesnel — 20
2. Landon Dowling, Chetwynd — 10

Team Roping - Header
1. Kyder Lloyd, Quesnel — 19
2. Nevada Jones, Prince George — 19
3. Pypre Kilgour, Dawson Creek — 10
4. Dain Ross, Dawson Creek — 10

Team Roping - Heeler
1. Landon Dowling, Chetwynd — 19
2. Kenzie Lloyd, Quesnel — 19
3. Blake Greenlees, Pouce Coupe — 10
4. Jason Nelson, Chetwynd — 10

Barrel Racing
1. Nevada Jones, Prince George — 78
2. Kenzie Lloyd, Quesnel — 69
3. Katarina Olmstead, Two Rivers — 59
4. Piper Atkings, Baldonnel — 56
5. Cali Schippman, Fort St. John — 45
6. Pypre Kilgour, Dawson Creek — 44
7. Kaelyn Jones, Baytree — 41
8. Charlee Farmer, Quesnel — 32
9. Hadley Gitscheff, Dawson Creek — 26
10. Blake Greenlees, Pouce Coupe — 17

Girls Goat Tying
1. Nevada Jones, Prince George — 74
2. Pypre Kilgour, Dawson Creek — 69
3. Kaelyn Jones, Baytree — 53
4. Hadley Gitscheff, Dawson Creek — 50
5. Blake Greenlees, Pouce Coupe — 40.50
6. Kenzie Lloyd, Quesnel — 37.50
7. Katarina Olmstead, Two Rivers — 36
8. Hudson Crook, Charlie Lake — 35
9. Ava Livingstone, Charlie Lake — 29.50
10. Piper Atkings, Baldonnel — 26

Boys Goat Tying
1. Landon Dowling, Chetwynd — 78
2. Mavrik Studley, Dawson Creek — 68
3. Jason Nelson, Chetwynd — 58
4. Kyder Lloyd, Quesnel — 57
5. Dain Ross, Dawson Creek — 43
6. Brody Newsham, Cecil Lake — 40


Email sports reporter Dillon Giancola at sports@ahnfsj.ca